Co nowego u nas?

2018-08-27 21:56:52

Nie ułatwiajmy złodziejom!

          Przed złodziejstwem uchronić się jest bardzo trudno, dlatego tym bardziej uprawiającym tę profesję życia nie należy ułatwiać.
Lato dobiega końca, dni stają się coraz krótsze, a mrok sprzyja włamywaczom. Przypominamy kilka elementarnych zasad, których przestrzeganie nic nie kosztuje, a utrudnia życie złodziejom, którzy chcieliby coś ukraść na Państwa nieruchomości:
1. Bezwzględnie zamykajmy drzwi domofonowe i nie pozostawiajmy zwolnionej blokady elektrozaczepu.
2. Konsekwentnie nie otwierajmy drzwi domofonowych osobom nieznanym, podającym się za dostawców pizzy, konserwatorów, administrację, kurierów, listonoszy, czy nawet policję,  itp. To metody stosowane od wieków przez włamywaczy i złodziei, wszyscy je znają i wciąż są skuteczne! A przecież otwierając drzwi „dostawcy pizzy” wiemy, czy pizzę zamawialiśmy, czy nie. Prawdziwy dostawca pizzy też wie, pod który numer ma ją dostarczyć. Podobnie z innymi profesjami.
4. Zamykajmy drzwi od mieszkań, nawet wtedy, gdy jesteśmy w środku. Złodzieje naprawdę potrafią być bezczelni i nie mają żadnych hamulców przed wejściem do otwartego lokalu.
3. Reagujmy na obecność obcych osób kręcących się bez widocznego powodu po klatkach, hali i terenie zewnętrznym. Nawet wtedy, gdy wyglądają wyjątkowo przyjaźnie. A może zwłaszcza wtedy!
5. Wyjeżdżając warto pozostawić mieszkanie pod opieką kogoś zaprzyjaźnionego, kto od czasu do  czasu do lokalu wejdzie, zapali światło, wyciągnie korespondencję ze skrzynki itp. Takie proste działania, pozorujące obecność w lokalach, wprowadzają w błąd złodziei, obserwujących lokale w poszukiwaniu tych pozostawionych bez opieki.
6. W przypadku obaw o bezpieczeństwo własne, cudze lub mienia, bez wahania kontaktujmy się z Policją na numer alarmowy 997. Lepiej wezwać Policję o raz za dużo, niż o raz za mało.
O ile najczęściej, wbrew temu co sądzą sami złodzieje, nowoczesne monitoringi instalowane na nieruchomościach pozwalają ustalić sprawcę, nawet zakapturzonego, czego mamy liczne dowody, to sam monitoring nie spowoduje, że do kradzieży czy włamania nie dojdzie. Rozwaga oraz dobrzy i czujni sąsiedzi to najskuteczniejsza ochrona.
Bądźmy czujni i ostrożni!